Diablo IV předobjednávka legendy
Akční hry Free to Play hry Letecké hry Nejlepší hry Strategické hry

Enlisted recenze – Vynikající free to play válečná hra se vším všudy

Enlisted recenze - Vynikající free to play válečná hra
Napsal PAPAtripik

Nedávno jsme pařil celé týdny free to play střílečku Enlisted a vžil se do druhé světové války. Milovníci her Call of duty, War Thunder a Battlefield, zbystřete, protože hra je zdarma a nabízí něco navíc. Protože jde o FPS hru, která je free to play neboli ZDARMA, nemohl jsem odolat.

I když nejsem již dnes milovníkem FPS her (dostávám pořád na prdel), musím uznat, že mě Enlisted zaujal natolik, abych hru hrál déle, než jeden den. Já miluji hry a filmy z druhé světové války, ale zažít naživo, bych to rozhodně nechtěl. Enlisted mě svými výbuchy a děním vtáhl do válečné doby, bez toho, aby se mi něco skutečně stalo.

Výhody a nevýhody Enlisted

Výhody:

 • Realistický válečný simulátor
 • Staráte se o svou jednotku
 • Grafické a zvukové zpracování
 • Propracované mapy
 • Free to play
 • Rozsah válek
 • Mnoho jednotek (pěchota, tanky, letadla)
 • Spousta hrajících lidí
 • Neustálé vylepšování hry ze strany vývojářů
 • Pro více platforem (PC, PS4, PS5, Xbox)

NEvýhody:

 • Bugy na kterých se však pracuje
 • Jednotky jsou neposlušné občas
 • Špatná komunikace mezi hráči

Hodnocení:
Platformy: PC, PS4, PS5, XBOX

Cena: Free to Play (ZDARMA)
Vydáno: 2. března.2021

Věk: 18+
Jazyky: RUS, ENG, DE

Chci si zahrát Enlisted ZDARMA

Poměrně známé menu hry

Po vstupu do hry, na mě vykouklo poměrně známé rozvržení menu, jako například jako jsem viděl ve War Thunder. Není divu, protože za hrou stojí vývojáři Gaijin Entertainment.

Tito vývojáři stojí právě za nehranějšími free to play hry, jako je zmíněný War Thunder, dále Crossout, Crysed foad nebo Star Conflict.

Mít svoji jednotku je k nezaplacení

Velet své jednotce a uspět v boji, není vůbec snadné, ještě, když kolem vás dopadají granáty a létají kulky. Nikde jsem neviděl nebo možná jen nehrál hru, kde bych měl svou jednotku, kterou čítá 5 vojáků.

Protože hraju hry pro zábavu, v době relaxace a jak se říká, jsem noob, byla jednotka s pěti vojáky neboli životy, skvělým řešením, pro mou nepřesnost. Jakmile jsem to dostal do palice, mohl jsem se přepnout na jiného vojáka z mé skupiny a bojovat tak dále, dokud nepadla celá četa.

Mnohdy mi přepínání mezi vojáky, pomohlo odstranit otravného odstřelovače. Po prvním headshootu, jsem mohl snadno většinou odhalit jeho pozici a dalšími jsem jej mohl dorazit.

Chci si zahrát Enlisted ZDARMA

Za koho můžete hrát a jaké se nabízí mapy

Na free to play hře Enlisted mě nejvíce zaujalo, že máte ve hře svoji jednotku, kterou ovládáte. Proto jsem se také více ponořil do této hry. Mohl jsem umírat. Jakmile můj zvolený voják umřel, okamžitě jsem se přepnul do dalšího vojáka z mé jednotky, dokud jsme neumřeli všichni.

Své jednotce můžete dávat povely, vylepšovat je a různě vyzbrojovat. Postupně, jak hrajete, odemykají se vám další třídy, kde se můžete převtělit například do letce, odstřelovače, inženýra nebo tankisty. Každý si najde tu svou neoblíbenější jednotku, která mu bude vyhovovat.

Budu k vám upřímný, umělá inteligence není silná stránka této hry. Zbytek vaší jednotky ovládá UI, které je hodně neposlušné a mnohokrát mi vojáci padli úplně zbytečně. Lze jim sice nařídit, aby drželi pozici a nevystrkovali hlavu, ale kolikrát mě měli u zadnice.

Grafické a zvukové zpracování Enlisted

Co se týče grafiky a zvuků v Enlisted, byl jsem ohromený celkovou atmosférou. Výbuchy a výstřely, jsou dle mě skvěle zpracovány. Právě efekty, grafické zpracování a zvuky, mě vtáhly do druhé světové války.

Ve hře jsem první den strávil neuvěřitelných 10 hodin, i když tolik nehraji, ale ta atmosféra byla pohlcující a čas plynul neuvěřitelnou rychlostí.

Chci si zahrát Enlisted ZDARMA

Proč bych doporučil si zahrát Enlisted?

Chceš se vžít do komplexní války, kde jsou tanky, pěchota, odstřelovači, bombardéry, atd…. Pak ti Enlisted rozhodně doporučuju vyzkoušet.

Enlisted nabízí různé kampaně, které se odehrávají na různých bojištích s různými vlajkami na uniformách. Chceš zažít dobývání Stalingradu nebo bitvu v Tunisku? Jelikož vývojáři neustále pracují na hře přibývají nové stále kampaně. Současně jich tam je nyní 6.

 • Pacifická válka (Japonsko VS USA)
 • Bitva o Moskvu (SSSR VS Německo)
 • Invaze do Normandie (USA + Velká Británie VS Německo)
 • Bitva o Berlín (SSSR VS Německo)
 • Bitva o Tunisko (USA + Velká Británie VS Německo + Itálie)
 • Bitva o Stalingrad (SSSR VS Německo)

Mě ohromila jak rozmanitost, ale především celková atmosféra, kde na vás dopadají bomby, lítají kulky, vybuchují granáty a tlačí vás za hranice tanky. Vaše jednotky můžete postupně vylepšovat a vyzbrojovat, dle libosti.

V případě, když vás zabijí, můžete se převtělit do dalšího vojáka a bojovat dále. Jakmile vaše celá jednotka v boji zahyne, bude na nějakou dobu vyřazena z boje a vy musíte použít další jednotku, která se obnoví ve vámi vybrané základně.

Jak se mi hrálo Enlisted?

Celková hratelnost byla pro mě příjemná, protože střelba je arkádová, plná odstřelovačích pušek. Při střelbě mi to nekopalo, jako v CS: Go, kde jsem úplně mimo, i když mé první online FPS bylo CS 1.5.

Mnozí mohou namítat, že střelba není realistická, což i souhlasím, ale mě se střílí v Enlisted báječně. I já dokážu mít krásné výsledky, i když netrefím z blízka ani stodolu. To je také jeden z důvodů, proč se stále vracím k Enlisted.

Chci si zahrát Enlisted ZDARMA

Tipy a triky k Enlisted

Enlisted je free to play, proto si jej můžete zahrát okamžitě po stažení a samotným hraním na vše přijdete sami, ale přesto bych vám chtěl předat nějaké tipy, které vám pomohou být silným článkem celé armády a dosáhnout tak vítězství.

 1. Nepřebíjejte často – Tohle není CS:GO, kde kolo trvá pár minut. Někdy chcípnete sice hned, ale mnohdy přežijete tak dlouho, až vám dojde munice. Neplýtvejte a přebíjení načasujte správně, když nejste pod palbou nebo v nějaké krytu. Nepřebíjejte v polovině zásobníků a snažte se jej vždy zcela vyprázdnit.
 2. Nastavte si priority – V Enlisted je několik módů, kde nestačí všechny pozabíjet. Dochází ke konfliktům, jako v opravdové válce. Jakmile vaše četa zemře, za pár sekund se bude moc znovu zrodit na základně, která je nejblíže frontě. Nastavte si priority, které mohou pomoci k vítězství. Sledujte, jaké jednotky mají ostatní vaši spojenci a na základě všech informací, udělejte správné rozhodnutí. Tlačí na vás někde tank a potřebujete se jej zbavit? Zvolte jednotku, která má ve vybavení granáty nebo RPG.
 3. Sledujte upgrady – Jakmile se zela ponoříte do Enlisted, čas bude plynou neuvěřitelnou rychlostí. Než vstoupíte do nové bitvy, sledujte v menu části, zda nemáte dostupné nějaké upgrady u jednotek. Taktéž, zda nejsou dostupné nové zbraně pro tvé vojáky.
 4. Zadržujte dech pro lepší přesnost – Ve hře je možnost zadržet dech, aby se vaše muška zpřesnila. Tuto funkci ocení především odstřelovači, ale využívat by je měly všechny pozemní jednotky. Výdrž neboli stamina také ovlivňuje vaši přesnost. Pokud někam doběhnete, počkejte si, než se výdrž doplní.
 5. Lehejte si a přikrčujte se – Další možností, jak být přesnější, což je způsob, který se využívá běžně při střelbě, je pomocí přikrčení nebo lehnutí na zem. Pokud jste pod palbou, schovejte se za překážky, aby jste byli lépe chráněni před kulkami.
 6. Hledejte správná místa a kryty – I když nejsem žádný profi hráč, připadá mi, že mojí spoluhráči před hraním her viděli nesmrtelného Chucku Norrise nebo Ramba. Naběhnou do středu bojiště a začnou pálit. Během 5 sekund je po nich a zbytku čety. I u stříleček, se musí uvažovat a vytvářet nějaké strategické plány. V Enlisted je spousta úkrytů a barikád, kde se můžete schovat. Já osobně miluju křoví s odstřelovací puškou. Zakempím to do keře, lehnu si a vyčkávám na správný okamžik. Nevýhoda je, když vás objeví, protože nejste nijak krytí, ale i to lze mírně ovlivnit. Často vyhledávám husté keře, umístěné u stromu.
 7. Přežijte déle správnými povely – Nestačí za sebou svou jednotku tahat, jako dítě kačera, ale musíte se o ní starat. Ne, nemusíte jím dávat najíst a napít, ale musíte sledoval, kde se pohybují a zda jsou ukryti. UI není moc inteligentní a mnohdy dokáže prozradit vaše pozice nebo se nechá dobrovolně zabít. Osobně jim dávám povel, aby udržovali určitou pozici, která je mimo hlavní frontu. Přežiji tak déle a mohu i případně nějak reagovat.
 8. Přepínejte se mezi jednotlivými vojáky – Jak jsem zmiňoval, lze mezi vašimi členy jednotky různě přepínat. Perfektní způsob, jak někoho ošálit. Buď odstřelovače nebo jiného protivníka i v době, když potřebujete zničit nepřátelský tank. Já přepínání používám často. Jakmile na někoho útočím a jsem zraněn, přepnu se na jiného člena a pálím na nepřítele. Během té doby, mohu zachránit mého zraněného prvního vojáka, protože se začne automaticky léčit. Samozřejmě, musím útočníka trefit, což mi mnohdy nejde…
 9. Bez munice to nepůjde – Munice je v každé válce nepostradatelná, bez ní jste prostě KO. V Enlisted se nachází shromažďovací body, které se různě posunují, dle bitvy, kde je možné doplnit munici. Další možností je požádat jinou četu o munici. Jsou to speciální jednotky, které se starají o barikády a doplňování munice.
 10. Boj na blízko – Ne pokaždé musíte vystřelit a prozradit svou pozici. Pokud někoho obkličujete, chcete být co nejméně spatřeni. V Enlisted je možnost vzít protivníka po hlavě buď puškou nebo sečnou zbraní. Jednak ušetříte munici, ale především neprozradíte hned svou pozici.

Kdo stojí za vývojem Enlisted?

Jak již bylo zmíněno, za hrou stojí vývojáři Gaijin Entertainment, kteří mají bohaté zkušenosti s FPS a válečnými hry. Jejich velmi úspěšná hra War Thunder, je spojení několika her, kde můžete být povolání na zem nebo do vzduchu.

Chci si zahrát Enlisted ZDARMA

Co říkají na Enlisted samotní hráči?

Mnohdy jsou názory hráčů neocenitelné, především důležitá je jejich přítomnost ve hře. Když nejsou v online hře hráči, bude hra neúspěšná, protože byste neměli proti komu bojovat. Aby byla recenze, co nejvíce přínosná, byl bych vděčný, když se vyjádříte sami ke hře, formou komentářů pod touto recenzí.

Enlisted – PC Systémové požadavky

MINIMÁLNÍ:

  • Vyžaduje 64bitový procesor a operační systém
  • OS: Windows 7 x64 SP1 / 8.1 / 10
  • Procesor: Intel® Core™ i3 a lepší
  • Paměť: 8 GB RAM
  • Grafická karta: Nvidia GeForce 660 or better, AMD Radeon series 78XX a lepší
  • DirectX: Verze 11
  • Připojení: Širokopásmové připojení k internetu
  • Pevný disk: 10 GB volného místa

DOPORUČENÉ:

  • Vyžaduje 64bitový procesor a operační systém
  • OS: Windows 10 / 11
  • Procesor: Intel® Core™ i5 a lepší
  • Paměť: 8 GB RAM
  • Grafická karta: Nvidia GeForce 1060 or better, AMD Radeon series RX480 a lepší
  • DirectX: Verze 11
  • Připojení: Širokopásmové připojení k internetu
  • Pevný disk: 32 GB volného místa

Něco o autorovi

PAPAtripik

Pařím hry pouze pro zábavu a jedině v relaxačním čase. Již jsem otec a živitel rodiny, který občas rád uteče od reality, proto už toho času na hraní je méně. Můj věk překročil třicítku, reflexy jsou pomalejší, ale stále mě hraní her nesmírně baví a často u nich načerpám energii, pokud nehraji s toxickými hráči.

Starám se o chod magazínu, který vznikl kvůli nedostatku textových informací, formou tipů a návodu ke hrám. Hraji nejčastěji online hry (LOL, AOE 4, Rocket League, UO, FOXHOLE, občas CS: GO, WOT, WOW, atd..), ale také si rád zahraji něco netradičního či nějakou tu novinku.

Zanechat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..